Skype-a-thon s autorkou učebníc AA školy

1. 12. 2017

Keď som bola malá, často som rozmýšľala, kto vymyslel a vyrobil veci, ktoré používame. Ako vášnivú čitateľku ma špeciálne zaujímali spisovatelia, ilustrátori a iní ľudia tvoriaci knihy. Detský sen zistiť, ako sa robia knihy, som si akosi mimovoľne splnila pred desiatimi rokmi pri jednom dlhodobom projekte s mojou vtedajšou triedou.

Či sa nám to páči alebo nie, dnešné deti čítajú menej. Ich svet je spojený viac s počítačmi a inou technikou. Nečudo, že obľúbeným predmetom našich tretiakov je aj informatika. Jedným z dôvodov je určite aj krásna internetová učebnica z Akadémie Alexandra.

Medzi deťmi v našej 3.B je mnoho takých, ktoré premýšľajú o svete okolo seba a určite aj o tom, ako vznikajú. Preto som sa rozhodla požiadať jednu z autoriek Infóóórmatiky s Alexandrou, aby im prezradila, ako táto učebnica vzniká, ale aj niečo o tom, ako žije.

Začínajúce zimné obdobie nie je vhodným obdobím na osobné návštevy, cesty zapadajú snehom a mráz a vietor cestovanie znepríjemňujú tiež. A tak sme sa na stretnutie s tetou autorkou rozhodli využiť techniku – počítač, internet a Skype. Naviac sme sa rozhodli rozhovor zrealizovať v jeden z dní, keď Skype je v školách používaný častejšie ako inokedy – 28. a 29. november tento rok patrili medzinárodnej akcii Skype-a-thon. Je to vlastne akýsi maratón pomocou Skype, cieľom je vytvoriť čo najviac spojení a tak prekonať čo najväčšiu vzdialenosť. Teraz už vieme, že sa celosvetovo podarilo prekonať vzdialenosť 10 miliónov míľ. Uznajte, to je už pekný kúsok!

Nuž, 28. novembra 2017 sa stala súčasťou Skype-a-thonu aj naša 3.B a teta autorka Martina Chalachánová. Po počiatočných technických problémoch (deti už začínali byť nervózne) sa spojenie podarilo a teta autorka začala rozprávať o domčeku na kraji dediny, ktorý navštevujú lesné zvieratká a vtáčence, ukázala nám aj všelijaké fotky. Dozvedeli sme sa, že minulú zimu ich dvor navštevoval srnček Vincko. Videli sme aj zábery vtáčikov, ktorí v zime lietajú do kŕmidla a v lete zas hniezdili priamo pod strechou domčeka. Veru, v meste sa nám takto zblízka prírodu často vidieť nepodarí.

Potom nám teta autorka ukázala, ako tvorí cvičenia do našej učebnice informatiky a jedno sme jej aj pomohli vymyslieť. Teda, toto by nás bavilo!

Zrazu sa ozval cupot malých nožičiek a k svojej paničke pribehla Merci – malé šteniatko westíka, ktoré sme aj videli cez kameru. Tá bola krásna! A zrazu sa nám v triede ozval zvonček. Museli sme sa rozlúčiť – tretiakov čakala angličtina, pani učiteľky iní žiaci a tetu autorku ďalšia práca.

Veľmi sa nám to páčilo, veríme, že takéto stretnutie si ešte zopakujeme. ;o)

Základná škola, Slovenských partizánov 1133/53, Považská Bystrica

Triedna učiteľka 3.B Mgr. Beáta Záhumenská

A ja <3 (Mgr. Martina Kališová)

PS: Aj ja ďakujem deťom za ich záujem a nadšenie pri tvorbe vlastného cvičenia. Ten čas ubehol tak rýchlo!  A aby iné deti neboli smutné, ponúkam im možnosť zažiť si podobné skype stretnutia aj mimo Skype-a-thon-u . Ak teda vaši žiaci tiež žijú AA školou, napíšte mi.  (M. Chalachánová)

Uložiť