Keď nám internet pomáha poznávať

Jedna z posledných hodín v InFóoorMatike 3+ je venovaná práci s webovou stránkou. Dnes som dokončila obsah tejto hodiny a veľmi sa teším, ako budú žiaci pomocou pripravených úloh kadečo objavovať, pozorovať, vyhľadávať. Čo som si pre nich pripravila?

 

Najprv veľmi krátke opakovanie učiva z minulého ročníka a pár nových informácií. Samozrejme hravou formou. Napríklad aj tipovaním možného obsahu webovej stránky s adresou www.varecha.sk.

Potom zábavky s kartami. Žiadna sedma! Hovorím o kartách prehliadača. Viem, nie je to obsahom iŠVP, ale reálne sa žiakom otvárajú stránky v nových kartách. Mali by preto s nimi vedieť pracovať – otvárať nové, v nich otvárať webové stránky a zatvárať nepotrebné.

A potom príde tá najzaujímavejšia časť – samotné objavovanie informácií na internete. Čaká ich množstvo stránok s online webovými kamerami ale aj informáciami, ktoré potrebujú vyhľadať. Všetko si zapisujú do pripravených pracovných listov — Zápisníkov objaviteľa.

  • Budú pozorovať vtáčie búdky, podvodný svet, život sokola myšiara i bocianích rodín v rôznych častiach Slovenska. K pozorovaniu vtákov si nájdu vyžadované informácie.
  • Overia si, či na Skalnatom plese je v aktuálnom období ešte sneh.
  • Pozrú sa do Ameriky a zistia, čo ukazuje snehuliakova kamera, ako to vyzerá v prérii i v New Yorku na Brooklinskom moste.
  • Z vesmírnej stanice ISS budú sledovať Zem i samotnú stanicu.

Tých zvedavejších čakajú aj náročnejšie úlohy v pokročilom objavovaní. Od určovania vtákov, cez sledovanie rozdielov medzi nimi až po vyhľadávanie podrobnejších informácií o pohybe vesmírnej stanice ISS a výpočet posunu času medzi Slovenskom a USA.

Verím, že aj ich ohromia nádherné zábery z rôznych kútov Zeme a pohľady z Vesmíru, ktoré ukazuje naša galéria.