Informácia pre učiteľov 2. stupňa – nová verzia jazyku Scratch

Na začiatku januára bola vydaná nová verzia jazyka Scratch 3. Prostredie sa oproti verzii Scratch 2 podstatne zmenilo a zmenil sa aj formát súborov. Z toho dôvodu napr. programy vytvorené vo verzii Scratch 3 nie je možné otvoriť vo verzii Scratch 2. Opačne kompatibilita funguje, ale môžu sa vyskytnúť menšie problémy. Z toho dôvodu budeme v nasledujúcich týždňoch kontrolovať a prerábať všetky pomocné súbory a obrázky do novej verzie a kapitoly Algoritmizácie a programovania v 8. ročníku už budú tvorené len v novej verzii. Slovenská lokalizácia Scratchu 3 je tiež k dispozícii len približne týždeň, preto sme úpravy nemohli začať robiť skôr.

Pokiaľ používate na 2. stupni offline verziu, odporúčame si v najbližšej dobe nainštalovať aj Scratch 3 (Scratch 2 vám v počítači naďalej ostane). Slovenčina ale v offline verzii zatiaľ nie je, snáď sa to už čoskoro zmení. Zatiaľ je v nej k dispozícii aspoň čeština.

Už čoskoro  (pravdepodobne 7. februára) pripravujeme zdarma krátky webinár o zmenách, ktoré s novou verziou prišli a pomôžeme vám nájsť nástroje, ktoré zmenili svoje umiestnenie a vzhľad.