Pripravte sa na nový školský rok s AA školou

Prázdniny končia, je najvyšší čas pripraviť sa na nový školský rok. Ak na 1.stupni ZŠ učíte s našimi eUčebnicami, obsahujú aj témy, pri ktorých používame voľne dostupný softvér. Preto prinášame jeho zoznam a stránku, kde nájdete odkazy a postupy na jeho inštaláciu. Pred prázdninami sme tiež sľúbili zjednodušenie prípravy na nový školský rok a prístupu k všetkým pomocným súborom. Všetky potrebné informácie nájdete nižšie.

Inštalácia programov

Stiahnite a nainštalujte si nasledovné programy:

2. ročník v AA škole

Okrem programu RNA – Revelation Natural Art (má ho každá škola z centrálnej dodávky softvéru), používame program Lapoda Messe a Scratch Junior. Ako alternatívu k RNA máme v Klube expertov pripravené hodiny s programami TuxPaint a Drawing for Children.

3. ročník v AA škole

Program RNA – Revelation Natural Art, na písanie WordPad alebo Word (doplnili sme k nemu Našepkávač), PowerPoint, na tvorbu animácií program Pivot a Scratch Junior. V Klube expertov máme rozpracované hodiny s programom Skicár.

4. ročník v AA škole

Okrem programov RNA — Revelation Natural Art, WordPad/Word, PowerPoint, Scratch Junior, BlockCad, vo verzii 4+ aj Nahrávanie zvuku (je súčasťou OS).

Nepovinné programy

V AA škole je dostatok interaktívneho materiálu, ale ak chcete, môžete si nainštalovať aj tieto programy:

 • Upratovanie — umožní nácvik jednoduchého a dvojitého kliku myškou.
 • GCompris — používanie myši, riešenie úloh z algoritmizácie. Je taktiež využiteľný aj ako výučbový softvér.
 • Baltík — alternatíva pre tematické celky týkajúce sa algoritmizácie a riešenia problémov. Obsah hodín nájdete v Klube expertov.
 • BlockCad — niečo ako Lego stavebnica, úlohy na riešenie problémov, priestorovú predstavivosť. Obsah hodín nájdete aj v Klube expertov.
 • Lapoda Messe — program na tvorbu príbehov. Obsah hodín nájdete v Klube expertov.
 • Hippani Animátor — program na tvorbu animácií. Obsah hodín bude pridaný do Klubu expertov v priebehu školského roka.

Odkazy na overené zdrojové stránky voľne dostupných programov a návody na ich inštaláciu nájdete tu.

Odblokovanie dialógov v Mozille

V prehliadači Mozilla Firefox sa prvá bublina dialógu „zasekáva“. Je to nastavením samotného prehliadača. Pozrite sa, ako sa dá táto chyba jeho nastavením ľahko odstrániť. Popis aj s obrázkami nájdete v tomto článku. Ak ste tak urobili už minulý školský rok, vtedy sa po aktualizácii prehliadača táto chyba prejavila, nemusíte to robiť opäť.

Balíček podporných materiálov

Všetci, ktorí si objednali učebnice pre 1. stupeň ZŠ, dostanú v najbližších dňoch na mailovú adresu uvedenú v objednávke odkaz, z ktorého si budú môcť stiahnuť všetky podporné materiály k našim učebniciam. Zatiaľ máme pripravené materiály na 1. polrok školského roku.

Čo balíček obsahuje?

 • Dva priečinky – jeden určený pre učiteľov, druhý pre žiakov AA školy. Žiacky priečinok skopírujete do všetkých počítačov.
 • Každý z priečinkov obsahuje ďalších 5 priečinkov s názvami učebníc. Tak ako majú učitelia (bez ohľadu na objednávku) prístup do všetkých elektronických učebníc, rovnako im poskytujeme všetky podporné materiály.
 • Žiaci vo svojich priečinkoch nájdu len súbory na prácu a v 2. polroku aj Scratch programčeky, s ktorými pracujú.
 • Učitelia, okrem obsahu, ktorý dostávajú žiaci, nájdu v priečinkoch aj tematické plány, prípravy, pracovné listy, Našepkávače k programom či postupom niektorých úkonov, skladačky, Saškatituly, certifikáty i prehľad odkazov na webové stránky.

Aby ste sa v ňom nestratili

Označovanie materiálov je veľmi jednoduché a prehľadné:

 • číslo označuje poradové číslo hodiny v učebnici;
 • ďalšie písmeno na aký účel daný materiál slúži:
    • T – materiál na tlač;
    • S – súbor na prácu (priečinok súborov na prácu) – to sú materiály, ktoré majú k dispozícii žiaci.

Dva ďalšie materiály obsahujú prípravy (k prvým 17 hodinám) a odkazy na webové stránky z týchto hodín. Je už na vás, či si prípravy vytlačíte (sú dosť podrobné) alebo nie. Zoznam odkazov odporúčame využívať v elektronickej podobe.

Do konca kalendárneho roku sprístupníme materiály na ďalší polrok. Ešte na nich chceme trochu popracovať a  vylepšiť ich podľa našich predstáv.

Veríme, že takto bude vaša príprava na nový školský rok oveľa jednoduchšia a s materiálmi sa vám aj žiakom bude dobre pracovať.

Uložiť

Uložiť