Školy, ktoré si objednali učebnice pre 1. stupeň ZŠ, dostávajú spolu s kontami žiakov na mailovú adresu uvedenú v objednávke odkaz, z ktorého si budú môcť stiahnuť všetky podporné materiály k našim učebniciam. Žiaci teda nemusia sťahovať a ukladať žiadne materiály s ktorými počas hodiny pracujú, všetko majú pripravené už v počítačoch.
Čo balíček obsahuje?
- Dva priečinky – jeden určený pre učiteľov, druhý pre žiakov AA školy. Žiacky priečinok skopírujete do všetkých počítačov.
- Každý z priečinkov obsahuje ďalších 5 priečinkov s názvami učebníc. Tak ako majú učitelia (bez ohľadu na objednávku) prístup do všetkých elektronických učebníc, rovnako im poskytujeme všetky podporné materiály.
- Žiaci vo svojich priečinkoch nájdu len súbory na prácu a v 2. polroku aj Scratch programčeky, s ktorými pracujú.
- Učitelia, okrem obsahu, ktorý dostávajú žiaci, nájdu v priečinkoch aj tematické plány, prípravy, pracovné listy, Našepkávače k programom či postupom niektorých úkonov, skladačky, Saškatituly, certifikáty i prehľad odkazov na webové stránky.
Postup prípravy balíčku
Pôvodné podporné materiály (ak ich máte z predošlého školského roka) si zmažte a nahraďte novými nasledovným spôsobom:
- Najprv si obsah podporného balíčka „rozbaľte“.
- Vy si nechajte priečinok s názvom Učiteľom.
- Žiakom do počítačov dajte priečinok s názvom Žiakom.
- Zo žiackeho priečinka odstráňte materiály pre učebnice, ktoré nepoužívate. Iba by žiakov mýlili. Nebojte sa, vám ostanú, máte ich vo svojich priečinkoch.
- Materiály pre Klub expertov si pre istotu nechajte. Možno sa vám zídu.
Ako sa orientovať v materiáloch?
Označovanie materiálov je veľmi jednoduché a prehľadné:
- číslo označuje poradové číslo hodiny v učebnici;
- ďalšie písmeno na aký účel daný materiál slúži;
- T – materiál na tlač,
- S – súbor na prácu (priečinok súborov na prácu) – to sú materiály, ktoré majú k dispozícii aj žiaci.
Našepkávače v plnom znení sú pridané k prvej hodine v ktorej ich potrebujete. Teda ak sa prezentáciám venujeme 4 hodiny, nájdete ho už pri prvej z nich. Tri posledné materiály obsahujú prípravy ku všetkým hodinám, odkazy na webové stránky z týchto hodín a Medailu samostatnosti. Prípravy si netlačte, sú dosť obsiahle, šetrite naše lesy! ;o) Zoznam odkazov odporúčame využívať v elektronickej podobe.
Novinka! Všetky pracovné listy určené na tlač obsahujú v pätičke názov učebnice a číslo hodiny, pre ktorú sú určené. Po ich vytlačení tak získate portfólio pracovných listov, ktoré môžete používať aj ďalšie školské roky.
Programy s ktorými žiaci pracujú nájdete v priečinku Scratch programy. Pretože nám niektoré programy v starej verzii Scratcha nešli dobre, tentoraz sme všetky nahrali vo verzii 3. Prosím, venujte pozornosť upraveným pokynom na inštaláciu programu Scratch Desctop aj nutnosti nastavenia otvárania tohto typu súboru v každom počítači. Len tak sa vám budú programčeky automaticky otvárať. Výhodou použitia programu Scratch Desctop je, že ich žiaci nemôžu pokaziť. Pri zatváraní majú len dve možnosti – program opustiť bez uloženia zmien (Leave) alebo v ňom ostať (Stay).
Súbory programu BlockCad a Pivot animátor otvoríte tak, že si uvedené programy spustíte a následne v nich otvoríte súbory z priečinku.
V Klube expertov sme materiály špeciálne neoznačovali, je ich menej a ľahšie sa v nich orientuje.
Pozor na ukladanie súborov po ich „použití“
Ak žiaci použijú pripravený materiál a neuložia si ho ako kópiu do svojho priečinku (priečinku s ich menom), pokazia vám zdrojový súbor a nemôžete ho už použiť pre iného žiaka. Pri vyučovaní viacerých tried/skupín vás to určite nepoteší. Strážte si preto tieto materiály, nech ich nemusíte nanovo nahrávať do počítačov. V prípade programov sa už pokazenia nemusíte obávať. ;o)